Sorular ve cevaplar  
 
Sorularını yaz :
 


Ana sayfa > cevaplar > Yaşlı Adam ve Deniz özeti?
 
   

Misafir

Yaşlı Adam ve Deniz özeti?
konu Edebiyat
 
Soruyu cevapla
  0 Değerlendirmeler 1 cevaplar Tarih 29. 12. 2012, Saat 23:16
    0
derindeniz, 05. 04. 2013, 10:22 Uhr

Yaşlı Adam ve Deniz özeti

Golf Stream’de küçük teknesiyle yalnız başına avlanan ihtiyar bir balıkçı vardı. Zayıf, kavruk yüzü kederli, ensesi kırış kırış bir adamdı.Yanakları, güneşin tropik denizlerde meydana getirdiği yansımaların esmer lekeleriyle kaplıydı. Bu lekeler yüzünde aşağı çenesine kadar iniyordu. Elleri, oltasına takılan ağır balıkları çekerken açılan yarıklarla yol yoldu. Ne var ki bu yarıkların hiçbiri taze değildi. Bu yaralar bir çöl kuraklığını andıran balıksız günler kadar eskiydi .

Tam seksen dört gündür tek bir balık tutamadan dönüyordu. İlk kırk gün yanına birde çocuk almıştı. Fakat birbiri ardına birçok gün eli boş döndükten sonra çocuğun ailesi, ihtiyar balıkçının artık talihsizlikten de beter bir salao’ya uğradığına inanarak, çocuklarını ilk hafta içinde üç güzel balık yakalayan bir başka tekneye vermişlerdi. İhtiyar balıkçının her gün ufacık teknesiyle eli boş dönüşünü görmek çocuğU pek üzüyordu. Teknenin gelişini görünce hemen aşağı sahile, olta yumaklarını, sereni, zıpkını, yelkeni taşımak için eski ustasının yardımına koşuyordu. Çocuk ihtiyar balıkçıya büyük bir hayranlık duyuyordu, çünkü herşeyi ondan öğrenmişti. Ama onun yanından ayrılmak zorunda kaldığı içinde bir o kadar da üzgündü. Çocuk ihtiyarın yanından ayrılmasına rağmen bütün boş vakitlerini onunla geçiriyordu. İhtiyar balıkçıda her sabah çocuğun evine giderek onu uyandırıyor ve sahile birlikte iniyorlardı. İhtiyar, çocukla balığa çıktığı günleri çok özlüyordu. ihtiyar teknesini yükleyip, gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra yavaş yavaş denize açılarak uzaklaştı. Hava kararmaya başladığında çocuk sahilde yine ihtiyarı bekliyordu. Ama ihtiyar o günde hiç balık tutamadan geri dönüyordu, çocuk bunu öğrenince yine çok üzüldü ve o gün tuttuğu iki büyük balığı ihtiyara verdi ve balıkları yem olarak kullanmasını istedi.

İhtiyar ertesi sabah, güneş doğmadan, bir gün o hayalini kurduğu kılıç balığını yakalayacağına olan inancıyla tekrar denize açıldı ve okyanusun bereketli olduğunu umduğu bir köşesinin yolunu tuttu. İhtiyar balıkçı bu sefer çok uzaklara gitmeye karar vermişti. Koyun çevresinde haftalarca uğraştım, yine bişey tutamadım diye düşünüyordu.
Denize açılalı üçüncü gün olmuştu. Ve balık, teknenin etrafında dönüp duruyordu. Yaklaşık iki saat, balığın bu dönüşleri devam etti. Ancak, her dönüşü daha kısa oluyordu. Anlaşılan oydu ki, balık da son kozunu oynuyordu. Yaşlı denizcinin de balıktan farkı yoktu.
Saatlerce, balık dondu, zıpladı. Gitti, geldi. Yaşlı balıkçı neredeyse pes etmek üzereydi ki, sonunda, balığın yaklaştığı bir anda zıpkınını saplamayı başardı. Zıpkını yiyen dev balık birden bire canlandı ve hızla uzaklaştı. Belli ki o da son kozlarını oynuyordu. Yaşlı adamın gözleri karardı, başı döndü. Yine de oltanın ipini yavaşça gevşetmeyi becerebildi. Bir müddet sonra baktığında, balığın suyun üstünde kımıldamadan durduğunu gördü.
Şimdi de balığı taşımak için, kafasını toparlamalıydı. En azından yedi yüz kilo gelirdi. Önce, baş tarafına gidip, solungaçlarından ipi geçirdi. Böylece, balığı sandalın baş, orta ve kıç tarafına bağladı. Sonra da yelkenleri açarak, yavaş yavaş yol almaya başladı.
Kan kokusunu alan bir köpek balığı, yaklaşık bir saatten beri kayığın ve balığın peşindeydi. Bİr müddet sonra yaklaştı ve balıktan kocaman bir et parçası kopardı. Yaşlı balıkçı, zıpkınım olanca hıncıyla tam gözünün üstüne saplayarak, onu öldürdü. Ancak, kan kokusunun artması hiç de iyi değildi.
Nitekim çok geçmeden iki köpek balığı daha göründü. Yaşlı adam bütün gücü ve ustalığıyla, ikisinin de hakkından gelmeyi başardı. Ancak, bu zamana kadar, balığının dörtte bîri de saldırganlar tarafından yenilmişti.Kayık gidiyor, ama henüz hiçbir ışık gözükmüyordu. Gece olunca, bu sefer sayısını bilmediği köpek balığı hücumu başladı. Artık karşı koymanın faydasız olduğunu biliyordu. Yine de, sopası ile elinden geldiği kadar vurdu, vurdu. Sopası yitince, dümenin tahta kolunu kaptığı gibi, balığın başına saldıran köpek balığına, gücünün son kırıntılarım toplayarak, yine tüm hıncı ile vurdu. Son köpek balığı buydu. Ancak, yenecek bir şey de kalmamıştı.
Şimdi tek hedefi, evine varmaktı. Bütün ustalığını kullanarak, saatler sonra küçük limana girdi. Tekneyi elinden geldiğince yanaştırıp, bağladı. Sonra da sereni toplayıp sırtına attı ve evin yolunu tuttu. O kadar yorgundu ki. Eve varır varmaz hemen uyudu.
Sabahleyin çocuk kapıyı açıp girdiğinde, yaşlı balıkçı halen uyuyordu. Çocuk onun ellerini görünce ağlamaya başladı. Sonra kahveden kahve aldı ve yaşlı adamın yanma döndü. Uyanıncaya kadar başından ayrılmadı. Uyanınca, kahvesini uzattı.
Çocuğu görünce, “Yendiler beni Manolin, yendiler beni” dedi. Çocuk da, “sem balık değil ötekiler yendi” diye karşılık verdi. Sonra, yaşlı adam yeniden uyudu. Çocuk hep başındaydı. Artık ne olursa olsun, yaşlı adamla beraber balığa çıkacaktı. Çünkü o usta bir balıkçıydı ve ondan öğreneceği çok şey vardı.


Edebiyat konusu ile ilgili sorular

Cevap ekle Allı ile Fırfırı özeti?
konu Edebiyat tarih 19. 01. 2014, saat 19:30
Kitapta on iki tane masal bulunmaktadır. Bunların isimleri ise şunlardır: “Üç Peri Kızı”, “Allı ile Fırfırı”, “Oduncunun Karısı”, “Mavi Benekli...
Cevap ekle Göl Çocukları özeti?
konu Edebiyat tarih 25. 05. 2013, saat 11:15
KONUSU: Her tarafından uygarlık fışkıran Anadolu’nun ta*rihi hazinelerini çalarak ülkesine götürmeye çalışan bir Alman’ın, köydeki iki çocuk...
Cevap ekle Pollyanna özeti?
konu Edebiyat tarih 04. 04. 2013, saat 13:24
Yaşam koşullan ne kadar zor ve acımasız olursa olsun, her şeye rağmen, iyimserliğini kaybetmeyen bir çocuğun çevresini de etkileyişi anlatılmaktadır.
Cevap ekle Ötleğen Kuşu özeti?
konu Edebiyat tarih 01. 04. 2013, saat 16:59
ÖTLEĞEN KUŞU KONUSU: Köyde yaşayan bir çocuğun, görmeyi ve sevmeyi çok arzu ettiği, nadir bulunan “Ötleğen Kuşu”nun peşinde koşma*sı, onu kurtarması...
Cevap ekle Yalnız Efe özeti?
konu Edebiyat tarih 30. 03. 2013, saat 21:50
Ömer Seyfettin'in eseridir.Babasının haksız bir şekilde Öldürülmesine daya*namayarak, intikam almak için dağlara çıkan ve hep yalnız gezen genç kız...
Cevap ekle Yonca Kız özeti?
konu Edebiyat tarih 18. 03. 2013, saat 16:28
Yonca kız Kemal Bilbaşar'a ait bir romadır.İç Anadolu’nun bir kasabasında yaşayan Yonca Kız ve ailesi, heyelan nedeniyle çıkarıldıkları evlerinden,...
Cevap ekle Şamatalı Köy özeti?
konu Edebiyat tarih 17. 03. 2013, saat 17:11
Şamatalı Köy çok küçük bir köydür burada 3 tane ev vardır.6 tanede çocuk yaşamaktadır.Kitapta bu 6 çocuğun başından geçen maceralar vardır.Ve bunu 7...


Aşağıdaki benzer soruları da cevaplayabilir misin?

Soruyu cevapla Deniz Yıldızı yeni bölüm özeti?
tarih 04. 03. 2013, saat 00:21


Login
En çok ilgi çeken kategoriler

ALışVERIş
ANNE
ARABA
BANKA
BEBEK
BESIN
BILGISAYAR
BILIM
BITKI
BIYOLOJI
COğRAFYA
DIL
DIN
DIZI
DOğA
DüNYA
EDEBIYAT
EKONOMI
ENERJI
EğITIM
EğLENCE
FELSEFE
FIZIK
FUTBOL
GENEL
HAYVAN
HUKUK
ILETIşIM
KIMYA
KüLTüR
MATEMATIK
MEDYA
MüZIK
OYUN
PSIKOLOJI
SANAT
SAĞLIK
SAğLıK
SINEMA
SIYASET
SPOR
TARIH
TARİH
TARıM
TEKNOLOJI
TELEFON
TURIZM
TıP
ULAşıM
YEMEK


En yoğun kullanıcılar

mimar (370)
ceren26 (319)
alperen (240)
mesnevi (140)
samyeli (110)
nisan (60)
okyanus (53)
singapur (50)
mert (50)
Anstel (4)
sanalulke (2)
              
 Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd., SEO by vBSEO ©2012, Crawlability, Inc.